ЗАПОЗНАВАНЕ С ДЕЙНОСТТА НА МКБППМН И С ДЕЙСТВАЩОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ЗАПОЗНАВАНЕ С ДЕЙНОСТТА НА МКБППМН И СЪС ДЕЙСТВАЩОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

I. Общи положения
В условията на динамично развиващото се общество, настъпващите промени и засилващата се престъпност сред малолетните и непълнолетните все по-важна става ролята на МКБППМН. Дейността на комисията е насочена към обхващане, проучване и превенция на противообществените прояви на учениците и оказване на помощ и подкрепа на училищното ръководство и на учениците .
Комисиите са създадени в изпълнение на Националният план за противодействие на престъпленията на малолетни и непълнолетни. Примерен статут е разработен от ЦКБППМН към МС.
Ръководен от факта, че не наказателната репресия, а алтернативата на наказанието, осъществявана чрез мерки за социално и възпитателно въздействие биха повлияли по-силно на детето за промяна в поведението му, българският законодател е уредил превенцията и противодействието на детското асоциално поведение със специален закон - Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН). С този закон са регламентирани дейността и функциите на комисиите.

ІІ. Структура на МКБППМН
Местната комисия се създава на ниво община и се назначава със заповед на кмета на общината.
Комисия се състои от 15-т члена: Ръководи се от председател и секретар. Председателят е зам. Кмет на Община Сливен – Радост Костова, а секретаря Лилия Радева. Останалите членове са юристи, педагози, медици и психолози. Към комисията за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните – Сливен функционират два помощни органа:
• Обществени възпитатели: петнадесет на брой – педагози и психолози. В основата на тяхната дейност е индивидуално-възпитателната работа с малолетни и непълнолетни, извършили противообществени прояви; с непълнолетни, извършили престъпления и освободени от наказателна отговорност по чл.61 от НК; с малолетни и непълнолетни, поставени в неблагоприятни условия на живот, развитие и възпитание; със защита правата на децата в криминогенен риск.
• Център за социална превенция – в него мултидисциплинарен екип от висококвалифицирани специалисти предоставя безплатни консултации на: деца; родители и педагози, по споделени от тях проблеми, свързани с отглеждането, възпитанието и развитието на децата.

ІІІ. Основна дейност на МКБППМН
Местните комисии са органите за организация, ръководство и контрол на дейността по превенция и противодействие на детското асоциално поведение на ниво община. Като органи по превенцията на местно ниво, местните комисии осъществяват различни програми и дейности по предотвратяване извършването на противообществени прояви и криминални деяния от малолетни и непълнолетни. Превантивната дейност включва и идентификация и проучване на проблемите на територията на общината; консултиране и професионална квалификация; разработване и издаване на информационни материали.
Местната комисия е компетентен орган, който организира и координира социално превантивната дейност на територията на общината; издирват и установяват съвместно с инспекторите при детските педагогичиски стаи и дирекциите "Социално подпомагане" малолетните и непълнолетните, които се нуждаят от помощ, и вземат мерки за тяхната социална защита и развитие; разглеждат деянията, налагат възпитателни мерки, правят предложения до съда за налагане на възпитателни мерки; привеждат в изпълнение мерките.

ІV. Законодателство
МКБППМН – Сливен осъществява своята дейност ръководейки се от
1. ЗАКОН ЗА БОРБА СРЕЩУ ПРОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ
2. ЗАКОН ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО
3. ЗАКОН ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
4. ЗАКОН ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА
5. ПРОЕКТ ЗА ЗАКОН ЗА РАЗВИТИЕ НА МЛАДЕЖТА
6. КОНВЕНЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО
7. НАРЕДБА ЗА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД

V. Задачи на МКБППМН
Основната задача на Местните комисии е да информира обществеността за рисковите ситуации, при които малолетни и непълнолетни могат да бъдат въвличани в извършването на криминални деяния, за мерките за възпитателно въздействие, които се предприемат в такива случаи, за състоянието и тенденциите на престъпността и противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
Противообществената проява е деяние, което е общественоопасно и противоправно или противоречи на морала и добрите нрави и е извършено от малолетни или непълнолетни лица.
Малолетни лица са лицата на възраст от 8 навършени до 14 ненавършени години.
Непълнолетни лица са лицата на възраст от 14 навършени до 18 ненавършени години.
На извършилите противообществени прояви на базата наказателно постановление по предложение на прокурора се образува Възпитателно дело. В зависимост от степента /тежестта/ на извършеното противообществено деяние се налагат възпитателни мерки - предупреждение; задължаване да се извини на пострадалия; задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението; поставяне под възпитателен надзор на родителите или на лицата, които ги заместват, със задължение за полагане на засилени грижи; поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател; забрана на непълнолетния да посещава определени места и заведения; забрана на непълнолетния да се среща и да установява контакти с определени лица; забрана на непълнолетния да напуска настоящия си адрес; задължаване на непълнолетния да отстрани със свой труд причинената вреда, ако това е в неговите възможности; задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото; настаняване в социално-педагогически интернат; предупреждаване за настаняване във възпитателно училище-интернат с изпитателен срок до 6 месеца; настаняване във възпитателно училище-интернат.
Социално-педагогическите интернати са специализирани заведения, в които се настаняват малолетни над 8 - годишна възраст и непълнолетни, които са извършили или съществуват предпоставки за извършване на противообществени прояви.
Възпитателните училища интернати са специализирани заведения, в които се настаняват малолетни над 8 - годишна възраст и непълнолетни, извършили противообществените прояви, към които възпитателните мерки по ЗБППМН не са се оказали достатъчни и за нормалното им възпитание няма подходяща социална среда. Във ВУИ се настаняват и непълнолетни, спрямо които съдът или прокурорът са наложили такава мярка по реда на чл. 61 и 64 от Наказателния кодекс (НК).
Възпитателната мярка е алтернативна на наказанието мярка за възпитателно въздействие спрямо малолетен или непълнолетен, извършил противообществена проява.

VІ. Други
Bъв връзка с провеждане на Програмата по превенция на престъпността сред децата и младежите МКБППМН – Сливен, съвместно с ОД на МВР – Сливен и Детски комплекс – Сливен организират множество мероприятия под формата на турнири и конкурси. Част от тях са традиционни и се провеждат всяка година, такъв е турнира по повод Националния празник на Република България 3-ти март: Турнир по спортна стрелба с пневматична пушка – 7-8 клас и Турнир по шахмат за ученици 5-6 клас, 7-8 клас 9-12 клас,
Великденски турнир по футбол и народна топка между училищата в общината.
Във връзка с повишаване знанията и уменията за огтоговор при кризи и кризисни ситуации, МКБППМН, съвместно с отдел "Обществен ред, управление при кризи и ОМП" при Общинска администрация Сливен, организират междуучилищно състезание през месец април 2011 година. Идеята е ученици от VІІ и VІІІ класове от училищата на територията на общината да бъдат включени в това състезание, където да демонстрират своите и тези на сформиран отбор знания, умения и култура на поведение при симулирани житейски ситуации. Целта на този подход е чрез игра да пресъздадем демо модел на едно непредвидимо обстоятелство.
Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни обявява конкурс за есе на тема "Да събудим доброто в себе си". В него могат да участват деца от 8 до 11 клас от всички училища на територията на община Сливен.
Акцент в работата на Местната комисия за борба с противообществените прояви е превантивната дейност сред подрастващите. Тази година това ще включва конкурси, състезания, беседи, лекции от наши и външни специалисти.





 

Copyright © 2008-2024 МКБППМН - Сливен" | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев